מכמונת הדבורה

נתפסת נוהג במהירות מופרזת?
מעוניין להציל את הרישיון לאחר עבירת מהירות מופרזת?
לייעוץ משפטי ראשוני חייג - 03-7314838, למקרי חירום - 0547721170

על מנת לתפוס נהגים הנוהגים במהירות מופרזת הכניסה משטרת התנועה הארצית לשירות מבצעי את מד המהירות המכונה "דבורה" המודד את מהירות נסיעת כלי הרכב בסביבתו, השימוש במכשירים אלה, הן למטרות הרתעה והן למטרות אכיפת חוקי התנועה.מהו מד מהירות – דבורה ?
ה"דבורה" הוא מכשיר אלקטרוני למדידת מהירות תנועתם של כלי רכב הנוסעים על הכביש. הוא נכנס לשימוש על יד המשטרה במטרה ללכוד עברייני מהירות. מכשיר הדבורה מותקן על גג הניידת המשטרתית, מצויד בשתי אנטנות זעירות השולחות קרני לייזר אשר מזהות את מהירות כלי הרכב בסביבתם, הוא יכול ללכוד רכבים מכל כיוון אפשרי ומבלי שהנהגים יבחינו בו. מכשיר הדבורה הוכנס לפעולה אחרי שעבר בדיקות תקינות ואושר לשימוש מבצעי בישראל. כיום פועלות בישראל כשלושים מערכות והמשטרה צפויה להכניס לשימוש מערכות נוספות. טווח יעילותו של מכשיר הדבורה הוא עד 1 ק"מ, מד המהירות דבורה יעיל גם נגד מכשירים לשיבוש פעולות רדאר.קבילות מד המהירות דבורה
מבחינה משפטית קיימת עדיין בעייתיות בהוכחת האמינות של המכשיר. משטרת ישראל טוענת כי ערכה את כל הבדיקות הנדרשות להוכחת אמינות המכשיר ובית המשפט לתעבורה בבאר שבע קבע כי מכשיר ה"דבורה" הוא אמין ומדויק. אך בהעדר החלטה עקרונית באשר לאמינות מד המהירות "דבורה" על ידי בית משפט, המדינה תצטרך להוכיח מעבר לכל ספק כי מכשיר ה "דבורה" הוא מכשיר אמין וכי ניתן לסמוך על התוצאות שהוא מציג.ערעור על יעילות המכשיר

כפי שראינו, אכן ניתן לנסות לערער על קבילותו של המכשיר לקבוע שאכן הייתה עבירת נהיגה במהירות מופרזת, ועל יכולתו למדד את מהירות הנסיעה של כלי רכב בסיטואציות שונות. יחד עם זאת, ראינו גם שהמכשיר נחשב אמין בפני בתי המשפט ולא קל להפריח את מדידותיו.

ע"פ 5345/90, בראונשטיין נגד מדינת ישראל נקבע כי: "על התביעה להוכיח, כי המכשיר הופעל כיאות על ידי המפעיל ובתנאי שטח המבטיחים כי המכשיר מדווח את המהירות הנכונה וללא שיבושים". במסגרת ערעור עורך דין תעבורה יבדוק האם אכן השוטר שהפעיל את המכשיר הוסמך לכך, האם המכשיר כויל, האם היה קשר עין ברור בין השוטר לבין הרכב (עיקול בכביש למשל), האם מזג האוויר לא שיבש את קריאת המכשיר (גשם, אבק), האם הקריאה נמשכה 10 שניות ויותר, האם מרחק הניידת היה 500 מטרים ויותר מהרכב הנמדד, את נתיב הנסיעה של הרכב ופרמטרים נוספים.

על מנת לערוך בדיקות אלו נדרש ידע נרחב אודות המכשיר, דרכי פעולתו והדרישות החוקיות מן המפעיל. לא מומלץ לגשת לערעור על עבירת מהירות מסוג זה ללא עורך דין הבקיא בתחום. עורך דין תעבורה מקצועי יפעל לזיכוי מלא של הנאשם בעבירת המהירות או לכל הפחות להפחתה בעונשו והיעדר רישום נקודות לחובתו במשרד הרישוי.